تبلیغات
اعتیاد - اجتماع
پنجشنبه 3 بهمن 1387

اجتماع

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

مصرف مواد مخدر؛یک بحران اجتماعی

   
قاچاق مواد مخدر و پدیده اعتیاد تحت تاثیر شرایط و نظام اجتماعی است و معلول شرایط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، بین المللی و منطقه ای است.

پدیده سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر متاثر از باندهای مافیایی و دست های پنهان، وضعیت را پیچیده کرده است. حجم گسترده تجارت و گردش مالی مرتبط با قاچاق مواد مخدر باعث نقش آفرینی گروه های مافیایی منطقه ای و جهانی شده است. بر اساس آمارهای منتشره حداقل 200 میلیون نفر معتاد در جهان وجود دارد مه بازار مناسبی برای این گروهها محسوب می شود.

نقش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان در تامین نیازهای مادی گروههای مافیایی و حتی برخی جریانات افراطی در افغانستان روشن و قابل تامل است. حجم انبوه تولید و برداشت تقریبی حدود 8000 تن تریاک در سال 1386 در افغانستان موجب بروز معضلات عدیده امنیتی و اجتماعی برای کشور ما شده، معضلاتی چون: افزایش هزینه های مادی و معنوی مبارزه با اعتیاد، رشد روز افزون معتادان و مخصوصا معتادان تزریقی و از سوی دیگر گسترش مشکلات بهداشتی و بیماری های معتادان مانند ایدز ناشی از استفاده از سرنگ های مشترک، پیوند مواد مخدر با موضوعاتی مانند درگیری های مسلحانه، گروگانگیری، قتل و ارعاب و خرید و فروش اسلحه ,...

با توجه به شرایط منطقه ای ایران، مواد مخدر و اعتیاد تهدیدی جدی علیه ساختارهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مخصوصا امنیت ملی کشورمان است. مواد مخدر و اعتیاد دیگر یک آسیب اجتماعی نیست بلکه یک بحران اجتماعی است.

استمرار سوء مصرف و جوان گزینی اعتیاد و کاهش سن اعتیاد، افزایش نرخ شیوع، بخصوص بین دختران و پسران جوان، افزایش بیماری های مسرس ناشی از سوء مصرف مواد نظیر ایدز، هپاتیت و سل، آمیختگی پدیده اعتیاد با انواع بزهکاری های اجتماعی نظیر سرقت، باجگیری، خشونت های اجتماعی و خانوادگی و قتل و... آسیب های وارده بر کانون گرم خانواده و افزایش آمار طلاق، افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و پیوند بین قاچاق مواد مخدر و مسائل سیاسی و امنیتی از جمله مشکلات روز افزون جامعه است.