تبلیغات
اعتیاد - دانستنیها
پنجشنبه 3 بهمن 1387

دانستنیها

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

ورود مواد مخدر به ایران در بسته‌های صابون کد خبر 21708
هومان نارنجی‌ها، مدیرکل امور فرهنگی و پیش‌گیری ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر بهترین پلیس دنیا را هم داشته باشیم، تنها 10 تا 15 درصد مواد مخدر را می‌توانیم در مرزها کشف کنیم و 85 درصد بقیه، در بازارها موجود است.

هومان نارنجی‌ها که در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان سخن می‌گفت، اضافه کرد که هم اکنون با وجود همه پیشگیری‌ها، انواع مواد مخدر در چوب‌های خراطی شده و بسته‌های صابون وارد کشور می‌شود.

نارنجی‌ها تاکید کرد که حتی اگر بتوان تمام مرزها را سیم خاردار کشید، خندق زد و رادار گذاشت، نمی‌توان جلوی ورود مواد مخدر به کشور را گرفت. این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت که بر اساس آمار سازمان ملل متحد، بیشترین کشفیات مواد مخدر در دنیا متعلق به نیروی پلیس ایران است.

مدیرکل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، راه اصلی مقابله با مواد مخدر در ایران را پیشگیری از اعتیاد دانست. به گفته هومان نارنجی‌ها، تا کنون چهار هزار تن از نیروهای انتظامی در عملیات‌های مبارزه با مواد مخدر کشته شده‌اند. از این رو مقابله تنها یکی از راه‌های مبارزه با مواد مخدر می‌تواند باشد.

براین اساس، اگر درمان‌ معتادان کامل و درست باشد، به طور میانگین از هر 100 نفر، 20 نفر بعد از یک سال درمان می‌شوند و 80 نفر دوباره به دام اعتیاد باز می‌گردند.

نارنجی‌ها یکی از دلایل ضعف فرهنگ‌سازی در امر پیشگیری را کوتاه‌ بودن دوره‌ کار مدیران دانست و گفت: به دلیل این که سیاست‌های مربوط به پیشگیری برای اثربخشی نیاز به زمان دارد، مدیران از این کار استقبال نمی‌کنند و بیشتر به برگزاری مراسم و بریدن روبان علاقه نشان می‌دهند.