تبلیغات
اعتیاد - خاموشی
پنجشنبه 3 بهمن 1387

خاموشی

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :پیشگیری از اعتیاد ،مقالات در مورد اعتیاد ،

بحران امنیتی موادمخدر دركشور جدی است
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: بحران امنیتی موادمخدر در داخل كشور تا حدی جدی است كه تهدید این مواد امروز مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد و تهدید آن از خانواده مقامات تا خردترین اعضای طبقات اجتماعی و فرهنگی كشور را دربرگرفته است و باید گفت كه خطر موادمخدر برای خانه همه ماست و هیچ خط كشی بین فقیر و پولدار و تحصیلكرده و بی‌سواد و مسوول و غیرمسوول هم ندارد.
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: بحران امنیتی موادمخدر در داخل كشور تا حدی جدی است كه تهدید این مواد امروز مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد و تهدید آن از خانواده مقامات تا خردترین اعضای طبقات اجتماعی و فرهنگی كشور را دربرگرفته است و باید گفت كه خطر موادمخدر برای خانه همه ماست و هیچ خط كشی بین فقیر و پولدار و تحصیلكرده و بی‌سواد و مسوول و غیرمسوول هم ندارد.
● موادمخدر قیطریه و شریعتی و شوش نمی‌شناسد
طه طاهری در اولین همایش تشكل‌های غیردولتی فعال در حوزه اعتیاد با عنوان «سالم‌سازی فضای خانه تا مدرسه» با تاكید بر اینكه موادمخدر و جرائم دیگر در كشور طبقه خاص ندارد و قیطریه و شریعتی و شوش نمی‌شناسد، گفت: روزی مصرف موادمخدر در كشور فقط تریاك و هروئین بود اما امروز ما با ماده‌ای به نام كراك با ۱۷ برابر درجه خلوص بیشتر از هروئین در بازار روبه‌رو هستیم. وی با بیان اینكه امروز مدرن‌ترین لابراتوارها و تجهیزات تولید موادمخدر خطرناك توسط آمریكایی‌ها در افغانستان راه‌اندازی شده است، افزود: آمریكایی‌ها محموله‌های اسید پیش‌ساز تولید موادمخدر و تبدیل تریاك به مورفین و سپس به هروئین را با هواپیما به افغانستان وارد می‌كنند و از این روست كه امروز ما در كشور خود نیز از موادمخدر كم‌خطر به موادمخدر پرخطر و ویرانگر رسیده‌ایم كه هیچ محدوده اجتماعی ندارد.
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینكه در راستای مبارزه با موادمخدر راهكارهای مشخصی توسط مسوولان نظام ابلاغ شده است، افزود: مبارزه با این معضل در ستادمبارزه با موادمخدر با ۱۲ عضو كه ۱۰ عضو آن نمایندگان وزارتخانه‌ها هستند دنبال می‌شود كه در كنار این ستاد بخش مقابله‌ای نیز از سوی پلیس و قوه‌قضائیه با تدابیر خاص پیگیر است، البته در آن بخش نیز بحث‌های زیادی از جمله صحیح بودن یا غلط بودن اینكه اساسا به زندان انداختن معتادان با توجه به اینكه آسیب آنها در زندان افزایش می‌یابد، در جریان است. طاهری همچنین با اذعان به اینكه امروز سرنگ مشترك در هیچ زندانی نیست و علاوه بر این توزیع سرنگ و لوازم استریل توسط دستگاه‌های خودپرداز به دلیل پیشگیری از وقوع یك آسیب جدی‌تر به نام ایدز دنبال می‌شود، تاكید كرد: امروز مجبور به توزیع داروهایی همچون شربت تریاك و متادون بین معتادان هستیم چراكه اگر نسبت به توزیع این داروها اقدام نكنیم قطعا معتادان به سمت مصرف مواد پرخطرتر می‌روند.
وی در عین حال ۳۰ درصد مسئله درمان اعتیاد را نیز بالینی و ۷۰ درصد آن را مربوط به خواست معتاد دانست و تصریح كرد: فرد باید از مدرسه، كار اجتماعی، «نه» گفتن و مهارت را یاد بگیرد؛ چرا كه در غیر این صورت اگر فاقد این مهارت‌ها باشد و یك‌بار به دخانیات و موادمخدر پك بزند تا آخر خط خواهد رفت. طاهری به سرگذشت سربازی كه روز چهارشنبه گذشته به دیدارش رفته بود نیز اشاره كرد و گفت: این سرباز متعلق به خانواده‌ای از محله نیاوران بود كه گفت پنج سال معتاد است، در عین حال هیچ یك از اعضای خانواده وی از اعتیادش مطلع نبودند و می‌گفت مادرش فقط می‌گوید تو چرا اینقدر ضعیف شده‌ای و لذا هیچ‌كس از خانواده‌اش نمی‌دانست كه این فرد كه قرار بود مهندس شود، دانشگاه را به دلیل موادمخدر ترك كرده است. وی افزود: در عین حال این فرد گفت كه روزی سه هزار تومان مصرف موادمخدر دارد و این هزینه را نیز از چرخه توزیع تامین می‌كند.
● موادمخدر: باز هم وارد می‌شود و خواهد شد
طاهری با بیان اینكه چرخه موادمخدر به صورت مداوم خود در حال گردش و گسترش است و معتادان از این دست می‌گیرند و با آن دست هزینه مصرف خود را تامین می‌كنند، تصریح كرد: مبارزه با موادمخدر چیزی است كه باید در كشور از مهد كودك و مدرسه آغاز شود؛ برای مثال ما تنها امسال ۷۰ كیلومتر دیوار بتونی تاكنون احداث كرده‌ایم و قرار است تا پایان سال این متراژ را به ۲۰۰ كیلومتر بین مرز ایران با افغانستان و پاكستان برسانیم اما نكته این است كه ورود موادمخدر به كشور قطع نخواهد شد و قاچاقچیان قطعا از مسیر دیگری از آب وهوا به داخل كشور ورود پیدا می‌كنند كه این امر توجه اولیا و مربیان به اولویت پیشگیری را نشان می‌دهد. جانشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر موضوع موادمخدر در كشور را یك بحران توصیف و تاكید كرد: اگر به این بحران توجه نكنیم قطعا با مشكل مواجه خواهیم شد و اگرچه تعداد معتادان افزایش نیافته اما موادمخدر مصرفی آنها خطرناك‌تر شده آنگونه كه اگر طول عمر معتاد پس از آغاز مصرف ۱۰ سال بود امسال به دو سال و یك سال و نیم كاهش پیدا كرده است.
● بالای شهر بیشتر درگیر اعتیاد است
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین با كاربرد این اصطلاح كه «امروز باید دوربین‌ها را از خیابان به خانواده‌ها انتقال داد»، بیان كرد: ‌باید به خانواده‌ها نشان داد كه معتاد دیگر معتاد تزریقی گوشه خیابانی شوش نیست بلكه نمونه آن در خانواده‌ها پیدا می‌شود؛ آنگونه كه برج‌ها و مدارس بالای شهر خیلی بیشتر و دانشجوهای پولدارتر و مرفه‌تر بسیار بیشتر درگیر معضل موادمخدر و تهدیدات آن هستند و شاید تنها به خاطر اینكه معتاد فقیر مواد بی‌كیفیت مصرف می‌كند، نمود ظاهری بیشتری پیدا كند. وی همچنین با تاكید بر اینكه هم‌اكنون موضوع موادمخدر را در كشور همه دستگاه‌ها باید به صورت هماهنگ دنبال كنند بر جرم‌زدایی از معتادان در حال درمان نیز تاكید كرد و با اشاره به فعالیت قابل تقدیر سازمان‌های مردم‌نهاد در دو سال گذشته گفت: معتادان اگر تنها بیافتند، دوباره درگیر اعتیاد می‌شوند اما از طریق گروه درمانی كه عمدتا توسط تشكل‌ها صورت می‌گیرد قطعا خطرات بازگشت مجدد به مصرف موادمخدر بسیار كاهش پیدا خواهد كرد.
● لذت مصرف موادمخدر ۲۵ برابر لذت خاص زندگی خصوصی افراد است
طاهری همچنین با اذعان به اینكه سازمان‌ها دیگر نباید برای نظام در مصرف بودجه مبارزه با موادمخدر خالی‌بندی كنند، تاكید كرد: نیروی انتظامی اعلام كرده كه تا پایان سال پایتخت را از وجود خرده‌فروشان مواد پاك می‌كند پس اساسا باید این كار را بكند زیرا نباید موادمخدر در دسترس باشد. وی همچنین با تاكید بر اینكه با هماهنگی سازمان‌ها و نهادها مدت زمان لغزش معتادان به سمت مصرف مجدد موادمخدر باید طولانی شود، گفت: معتاد با دیدن تصویر یك آمپول یا یك منقل در یك فیلم وسوسه می‌شود كه موادمخدر مصرف كند زیرا لذت مصرف این مواد ۲۵ برابر لذت خاص زندگی خصوصی افراد است. وی در این راستا با بیان اینكه افزایش مدت زمان لغزش معتادان باید از یك پروتكل درمانی خاص بهره‌مند شود اعلام كرد ستاد مبارزه با موادمخدر آمادگی دارد تا با همه پدر و مادرهای تهرانی تا پایان امسال از طریق برگزاری جلسات در مدارس در زمینه تهدیدات موادمخدر صحبت كند كه البته در آن جلسات با توجه به اینكه جلسه فعلی مطبوعاتی است بسیار بازتر از تهدیدات موادمخدر صحبت خواهد شد