تبلیغات
اعتیاد - اعتیاد و پیشرفت
پنجشنبه 3 بهمن 1387

اعتیاد و پیشرفت

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :مقالات در مورد اعتیاد ،

اعتیاد، فقر و بیكاری از عوامل برخی آسیب های اجتماعی
بروز آسیب های اجتماعی به عوامل مختلفی مانند فقر، بیكاری و طلاق بستگی دارد. طبق گفته قائم مقام دادگستری خراسان شمالی علت ۷۲ درصد طلاق ها در مركز استان، اعتیاد به موادمخدر است.
بروز آسیب های اجتماعی به عوامل مختلفی مانند فقر، بیكاری و طلاق بستگی دارد. طبق گفته قائم مقام دادگستری خراسان شمالی علت ۷۲ درصد طلاق ها در مركز استان، اعتیاد به موادمخدر است.
آمار طلاق در خراسان شمالی بیشتر از میانگین كشوری است اما تدابیر اتخاذ شده برای پیش گیری از این آسیب ها به كنترل و مهار آن منجر نشده است ودر طول سال های اخیر شاهد رشد آسیب های اجتماعی بوده ایم. اغلب كارشناسان معتقدند توجه نكردن به رشد آسیب های اجتماعی خطر نابودی نظم اجتماعی را در پی دارد، بنابراین ضرورت توجه به پیش گیری از آسیب های اجتماعی لازم به نظر می رسد.
مداحی كارشناس علوم اجتماعی در خصوص انواع آسیب های اجتماعی می گوید: بیكاری یك معضل اجتماعی است كه آسیب های جدی فردی و اجتماعی را در پی دارد.
وی می افزاید: تامین نشدن نیازهای افراد و بیكاری در نسل جوان كه انرژی بیشتری دارند، زمینه را برای انحرافات اجتماعی آن ها فراهم می سازد.
وی با اشاره به این كه فقر نیز می تواند ریشه تمام آسیب های اجتماعی باشد، می افزاید: فقر با مسائل زیادی از جمله شكست تحصیلی، بیماری روانی و ... رابطه مستقیم دارد.
مداحی ادامه می دهد: باتوجه به این كه فقر یك مشكل و آسیب محسوب می شود و می تواند زمینه بروز انواع آسیب های اجتماعی را فراهم كند، باید مشكلات اقتصادی افراد آسیب پذیر رفع شود.
وی بی خانمانی را از دیگر آسیب های اجتماعی ذكر می كند و می افزاید: افراد خیابانی به دلیل سرگردانی در خیابان ها و روی آوردن به مشاغل كاذب بیشتر در زندان ها یا كانون های اصلاح و تربیت به سر می برند و زمینه بروز آسیب های اجتماعی در آنان فراهم می شود.
وی ادامه می دهد: خودكشی نیز هرچند در مرحله اول یك مشكل فردی به شمار می رود ولی از آن جایی كه فرد در اجتماع زندگی می كند، تاثیرات متقابلی روی فرد و اجتماع دارد و به عنوان یك معضل اجتماعی به شمار می رود.
وی می افزاید: آمار خودكشی به طور معمول با دیگر جرایم و آسیب ها ارتباط مستقیم دارد به طوری كه در میان گروه های مبتلا به اعتیاد، خودكشی بیشتر دیده می شود و آمار اعتیاد در استان مانند طلاق افزایش یافته است.
به گفته این كارشناس علوم اجتماعی، سرقت نیز یك آسیب اجتماعی است كه فقر و بیكاری، اعتیاد و شیوه های نادرست تربیتی از عوامل بروز آن به شمار می رود.
وی ادامه می دهد: طلاق، افزایش سن ازدواج، تجرد یا بیكاری لزوما آسیب اجتماعی نیست اما یك مسئله اجتماعی محسوب می شود كه ممكن است مشكلاتی را در پی داشته باشد.
وی با اشاره به بالا بودن آمار طلاق در استان می افزاید: در مواردی كه ادامه زندگی مشترك برای طرفین ممكن نباشد مددكار به آن ها پیشنهاد می كند، جدا شوند چون طلاق یك راه نجات است اما در مواردی طلاق می تواند زمینه ساز گرفتاری های دیگر مثل فرار بچه ها از خانه، ناسازگاری اجتماعی، تكدی گری، توزیع مواد مخدر و ... باشد.
وی اضافه می كند: متاسفانه باید گفت در حال حاضر انواع آسیب های اجتماعی را در جامعه داریم، به اعتقاد برخی افراد در قرن ۲۱، بروز آسیب های اجتماعی برای جوامع انسانی اجتناب ناپذیر است.
این كارشناس بیان می كند: خانواده ای كه تمام اعضای آن از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشند، از آسیب های اجتماعی فاصله خواهند گرفت. به عقیده وی، والدین تاثیر به سزایی در پیش گیری از آسیب های اجتماعی فرزندان دارند.
مدیر امور پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان شمالی نیز یكی از علت های اصلی بروز آسیب های اجتماعی را مسائل اقتصادی ذكر می كند و می گوید: با برنامه ریزی دقیق می توان موانع اقتصادی را برطرف كرد تا فاصله طبقاتی ایجاد شده كه زمینه بروز آسیب های اجتماعی را فراهم می سازد، از بین برود.
سامانیان خاطرنشان می كند: علاوه بر مسائل اقتصادی، نباید دلایل اجتماعی را در بروز آسیب های اجتماعی نادیده گرفت؛ نبود سرمایه اجتماعی یا تقلیل رفتن آن ازعلت های اصلی بروز آسیب های اجتماعی محسوب می شود.
وی ادامه می دهد: یكی از آسیب های اجتماعی در استان مزاحمت های خیابانی، آرایش و نوع پوشش، از جمله موارد زمینه ساز آسیب های اجتماعی محسوب می شود.
وی تصریح می كند: آموزش به خانواده ها برای پیش گیری از آسیب های اجتماعی بسیار مهم است.
یك مددكار اجتماعی نیز می گوید: مددكاران می توانند برای ارتباط با فرد نیازمند، ارتباط نزدیك برقرار كنند و فرد آسیب دیده را به دستگاه متولی معرفی كنند.
هما توحیدی می افزاید: بیشتر مددكاران در واحدهای شغلی مستقرمی شوند و به دنبال افراد آسیب دیده نیستند؛ در حالی که مددكاران موظفند مراكزی را برای حمایت از آسیب دیدگان یا افراد در معرض آسیب اجتماعی احداث كنند.
به گفته وی، آسیب اجتماعی به هر پدیده اجتماعی گفته می شود كه در كاركردهای نظام اجتماعی اختلال ایجاد می كند.
وی می گوید: هر نظام اجتماعی با مجموعه ای از آسیب های اجتماعی روبه روست كه نظم اجتماعی را تهدید می كند. توجه نكردن به رشد آسیب های اجتماعی خطر نابودی نظم اجتماعی را در پی دارد و پرداختن به آسیب های اجتماعی و كنترل آن یكی از وظایف ضروری نظام اجتماعی محسوب می شود.
وی با اشاره به این كه آسیب های اجتماعی در دوره اخیر به حوزه های مشخصی محدود نشده است، می افزاید: طیف وسیعی از آمار آسیب های اجتماعی را افزایش آمارطلاق در برمی گیرد.
وی یادآور می شود: متاسفانه تدابیر اتخاذ شده در برابر این آسیب ها به كنترل و مهار آن ها منجرنشده است و در سال های اخیر شاهد رشد آسیب های اجتماعی بوده ایم.
به گفته قائم مقام اداره كل دادگستری خراسان شمالی علت ۷۲ درصد طلاق ها در مركز استان، اعتیاد به موادمخدر است.
حجت الاسلام عبداللهی در كمیته قضایی انتظامی گفته بود:از سال گذشته ۲۲ مركز ترك اعتیاد در استان زیرنظر بهزیستی و بازداشتگاه ها سامان دهی شده است كه تاكنون ۲۴۶ نفر مورد پذیرش این مراكز قرار گرفته اند.
وی اضافه كرده بود: ۹۲۰ میلیون ریال در ۶ ماه نخست سال جاری به مركز بازپروری بهزیستی اختصاص یافته است.
وی بر تداوم اقدامات پیش گیرانه تاكید كرده و افزوده بود: پاك سازی مناطق آلوده از معتادان، استفاده از ضابطان قضایی مجرب غیر بومی، صدور احكام قضایی و بازدارنده از اقدامات پیش گیرانه در استان است.