تبلیغات
اعتیاد - اخر خطی ها
پنجشنبه 3 بهمن 1387

اخر خطی ها

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

تنها ۲ تا ۳ درصد معتادان كشور آخرخطی هستند
: بر اساس یافته‌های طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد و سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر در كشور، تنها بخشی از جمعیت معتادان كشور كه شاید دو تا سه درصد مجموع معتادان باشند، معتادان كارتن خواب و اصطلاحا آخرخطی هستند.
 بر اساس یافته‌های طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد و سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر در كشور، تنها بخشی از جمعیت معتادان كشور كه شاید دو تا سه درصد مجموع معتادان باشند، معتادان كارتن خواب و اصطلاحا آخرخطی هستند.
هومان نارنجیها ضمن اعلام این خبر با اشاره به نتایج طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور (RSA)، افزود: شمار معتادان كارتن‌خواب و تابلوی كشور بسیار كم است، آن گونه كه با احتساب جمعیت پایه معتادان یعنی حداكثر حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، جمعیت این افراد به ۲۴ هزار و نهایتا به ۳۶ هزار نفر می‌رسد كه بخش اعظم آن‌ها نیز در قالب طرح نجات و سامان‌بخشی معتادان تابلو، از سطح شهرها جمع‌آوری و در مراكز درمان ساماندهی شده‌اند.
نارنجی‌ها یادآور شد: البته با احتساب شمار تقریبا دقیق‌تر به دست آمده از جمعیت معتادان در طرح ارزیابی، یعنی یك میلیون و ۱۱۰ هزار نفر، قطعا رقم مذكور كمتر نیز خواهد شد.
وی در عین حال گفت: علی‌رغم این آمار اندك، برخی تصویرسازی‌های غلط موجب شده كه جامعه، معتاد را فردی بی‌خانمان، آخر خطی و مفلس تصور كند و این موارد موجب شده كه بر اساس نتایج به دست آمده از طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد و سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر در كشور، ۵۰ درصد خانواده‌های ایرانی پنج سال دیرتر از اعتیاد وابستگان خود مطلع شوند.
مدیركل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر در این راستا خاطرنشان كرد: باید با اطلاع‌رسانی‌های صحیح از مكانیسم اعتیاد و علایم آن، این تصور را كه معتاد فردی در خط آخر زندگی با ظاهری ژولیده است، از جامعه بزداییم و در مورد علایم مواد اعتیادآور نوظهور بیشتر آگاهی‌رسانی كنیم.
در این زمینه، دكتر اسماعیل احمدی‌مقدم ـ دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر ـ نیز با تاكید بر لزوم توسعه برنامه‌های بازتوانی و كمك به اشتغال معتادان، گفته است: اغلب تصور می‌كنیم كه معتادان افرادی هستند كه روی مقوا و در خیابان خوابیده‌اند، در حالی كه شاید تعداد این دسته از معتادان حداكثر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر باشد، لذا ۸۰ تا ۹۰ درصد معتادان كشور، توانایی كار و امكان فعالیت دارند كه باید این امكانات برای آن‌ها فراهم شود.