تبلیغات
اعتیاد - چقدر زود دیر میشود
پنجشنبه 3 بهمن 1387

چقدر زود دیر میشود

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آگاهی در مورد انواع مواد مخدر ،روانشناسی اعتیاد ،

اعتیاد، از ۳۰ دقیقه تا ۳ میلیون نفر!
چه فرقی می كند میزان دسترسی به مواد مخدر ۴۰ یا ۳۰دقیقه باشد و یا اینكه حدود سه میلیون معتاد در كشور وجود دارد، حقیقت این است كه دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان شده است .
چه فرقی می كند میزان دسترسی به مواد مخدر ۴۰ یا ۳۰دقیقه باشد و یا اینكه حدود سه میلیون معتاد در كشور وجود دارد، حقیقت این است كه دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان شده است .
● فقط كافی است دستت را دراز كنی ...
گرایش به مواد مخدر امروزه به صورت یك مشكل جدی در سطح جهان مطرح است. در مورد علل گرایش به مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آنها، فرضیه های مختلفی بیان شده است، اما هیچ یك از این نظریه ها به تنهایی نمی تواند علت مصرف مواد مخدر در یك فرد را تشریح كند. در اغلب موارد مجموعه ای از عوامل در ایجاد مشكل نقش دارند و در هر شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص و در هر فرد، برخی از عوامل نقش بارزتری را در مورد علل سوء مصرف ایفا می كنند.
به گفته جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آخرین تحقیقات RSA، میانگین سن اعتیاد در كل كشور بین ۲۱ تا ۲۴ سال است، البته تحقیقات منطقه ای سن اعتیاد نیز در تحقیقات RSA به دست آمده است.
سال های گذشته كمترین سن اعتیاد در بین نوجوانان ۱۵ سال به بالا و مواد مصرفی بیشتر سیگار بوده ولی هم اكنون به سن ۱۰ سال كاهش یافته و مواد مصرفی آنها اغلب قرص های روانگردان و كراك است.
دسترسی آسان به مواد مخدر یكی از علل كاهش سن اعتیاد استو گرایش جوانان به خصوص نوجوانانی را كه در دوره هویت یابی احساسات ناخوشایندی دارند و برای فرار از این ناراحتی به ویژه زمانی كه همراه گروه همسالان هستند به مواد مخدر پناه می آورند، به استفاده از این مواد افیونی چندین برابر می كند.
● تریاك، در دسترس ترین و ارزان ترین ماده مخدر
طاهری جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر، تریاك را در دسترس ترین ماده مخدر در سطح كشور دانست و افزود: پس از تریاك، روانگردان ها و كراك در مكان های بعدی قرار دارند. بر اساس آخرین قیمت به دست آمده تا پایان سال ،۸۶ هروئین با قیمت فروش كیلویی سه میلیون و ۱۴۷ هزار تومان، گران ترین ماده مخدر كشور است كه پس از آن، مرفین با فروش كیلویی دو میلیون و ۴۱۸ هزار تومان، تریاك با كیلویی ۵۹۴ هزار تومان و حشیش با فروش هر كیلو ۳۴۶ هزار تومان به ترتیب در رتبه های بعدی جای می گیرند.
طاهری به برنا گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته، خانواده های ایرانی، اعتیاد اعضای خود را پنج سال دیرتر متوجه می شوند و اعتیاد بیماری مزمن، خطرناك و پیش رونده ای است كه درمان آن بسیار سخت و نیازمند یك پروسه طولانی است.
وی ادامه داد: همچنین برخوردار نبودن نوجوانان از آموزش های لازم در زمینه مهارت های زندگی كه اول باید در نهاد خانواده و سپس در مدرسه فرا بگیرند یكی دیگر از علل كاهش سن اعتیاد و گرایش نوجوانان به مواد مخدر است.
● دسترسی آسان به مواد مخدردر كشور به ویژه درتهران
طاهری دسترسی به مواد مخدر در كشور را بسیار سهل و آسان عنوان و تصریح كرد هنوز آمار دقیقی از متوسط زمان دسترسی به مواد مخدر وجود ندارد چون كه این زمان در نقاط مختلف، بسته به وجود شبكه های قاچاق مواد مخدر متفاوت است.
وی خاطرنشان كرد: نیروی انتظامی اقداماتی را آغاز كرده است تا دسترسی به مواد مخدر را مشكل سازد.
در حالی كه انجمن داروسازی ایران اعلام كرد: زمان دسترسی به مواد مخدر در ایران كمتر از ۴۰ دقیقه است و متوسط زمان دسترسی به مواد مخدر ایران ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است كه همه روزه به گونه ای درگیر بحران خانمان سوز اعتیاد هستند و سوء استفاده از داروها و مواد روانگردان امروزه در كشور ما به صورت یك مسئله جدی كشوری و عامل تهدید كننده سلامت آحاد جامعه درآمده است و زمانی با ابعاد فاجعه بیشتر آشنا می شویم كه بدانیم متوسط زمان دسترسی به مواد افیونی در ایران ۳۰ تا۴۰ دقیقه است.
مبارزه با مواد مخدر نیازمند نگاه اجتماعی و روانكاوانه مهرداد چگینی روانشناس بالینی درباره اعتیاد می گوید:تلاش نشریات در اطلاع رسانی و نشان دادن عوارض مصرف مواد مخدر در بسیاری موارد كارساز است.
وی مبارزه با مواد مخدر را نیازمند نگاه اجتماعی و روانكاوانه توصیف و تاكید كرد: همسویی نهادهای متولی فرهنگ و آموزش كشور در ایجاد فضایی توام با احترام و پاسخگویی به نیازهای روانی و شخصیتی نوجوانان و جلوگیری از سرخوردگی آنان در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان وكودكان لازم است. این روانشناس ادامه می دهد: با توجه به نقش مدرسه در پرورش فكری و شخصیتی نوجوانان برنامه ریزی در مدارس و بازسازی بنیان های اخلاقی و فكری در جامعه جوان و اعتماد سازی در جهت اعتماد این قشر جامعه به ساز و كارهای اجتماعی لازم و ضروری است.
وی در ادامه افزود: با همین رویكرد علاوه بر مبارزه سخت افزاری و فیزیكی با مواد مخدر كه بسیار سخت است، مبارزه از طریق آگاهی دهی و دادن مشاوره و تشویق جامعه به عدم مصرف مواد مخدر از راهكارهای نیروی انتظامی است.
این روانشناس در ادامه یادآور شد: خلاء برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی كافی و نقش ضعیف رسانه ها و موانع و تابوهای فرهنگی و اجتماعی كه بازگو كردن ابعاد فاجعه را محدود می كند، مقابله با تهدید را دشوار و ناكارآمد می سازد.