تبلیغات
اعتیاد - سقف های باز و رو به اسمان
پنجشنبه 3 بهمن 1387

سقف های باز و رو به اسمان

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

رختخواب معتادان مثل بستر بیمارستان شبانه‌روز پهن ‌است!
دكتر محمد رضوانی ـ سرپرست جمعیت سلامت معتادان ـ در تشریح علایم اولیه ابتلا به اعتیاد در افراد، گفت: گود رفتن چشم‌ها، تغییر در اندازه مردمك چشم، خشكی شدید دهان و در نتیجه نوشیدن زیاد چای، دچار شدن به یبوست حاد و مزمن و میل بیش از حد به خوردن میوه از علایم اولیه ظاهری ابتلا به اعتیاد است.
علایم اولیه جسمی و روحی ابتلا به اعتیاد افراد تشریح شد. دكتر محمد رضوانی ـ سرپرست جمعیت سلامت معتادان ـ در تشریح علایم اولیه ابتلا به اعتیاد در افراد، گفت: گود رفتن چشم‌ها، تغییر در اندازه مردمك چشم، خشكی شدید دهان و در نتیجه نوشیدن زیاد چای، دچار شدن به یبوست حاد و مزمن و میل بیش از حد به خوردن میوه از علایم اولیه ظاهری ابتلا به اعتیاد است.
وی خواب‌آلودگی بسیار زیاد آن گونه كه رختخواب فرد تبدیل به بستر بیمارستانی شده و به طور شبانه‌روز پهن است(!)، دچار شدن به فراموشی آنی به طوری كه فرد معتاد یك حرف را چندین بار و مكررا تكرار می‌كند بدون این كه خود متوجه باشد، ظاهر شدن پی در پی جلوی آینه برای اطمینان از مرتب بودن وضع ظاهری و تابلو نبودن چهره كه شستن مكرر دست و صورت در طول شبانه روز و اصلاح زود به زود صورت نیز از همین حساسیت ناشی می‌شود و همچنین خوش رفتاری بی‌علت و بی‌سابقه با اعضای خانواده‌ و كاهش ایرادگیری از افراد خانواده‌ و گذشت از خطاهای آن‌ها را نیز از دیگر علایم اولیه اعتیاد برشمرد.
این متخصص با بیان این كه افراد معتاد در اوقات كاملا نامناسب تمایل به خروج از خانه دارند و همچنین نسبت به حضور در جمع‌های خانوادگی و برخورد مستقیم با افراد خانواده‌ علاقه نشان نمی‌دهند، خاطرنشان كرد: مصرف شدید سیگار در افراد یا افزایش مشاهده ته و خاكستر سیگار در محیط خانه اعم از روی مبلمان، درون كاسه توالت، سطل آشغال و یا حتی در آشپزخانه از جمله در بشقاب‌ها از دیگر علایمی است كه در مورد ابتلا به اعتیاد افراد باید مورد توجه قرار گیرد.
وی همچنین با یادآوری این كه در صورت تشخیص به موقع علایم اولیه اعتیاد، می‌توان از آغاز جدی اعتیاد افراد به خوبی پیشگیری كرد، بر لزوم افزایش آگاهی خانواده‌ها نسبت به علایم اولیه اعتیاد تاكید كرد.