تبلیغات
اعتیاد - دانستنیها
پنجشنبه 3 بهمن 1387

دانستنیها

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

نداشتن عزت نفس نقش مهمی در ظهور زنان و دختران آسیب دیده دارد
مسوول مرکز پژوهشی خانواده و سلامت جنسی نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس نقش موثری در انحراف زنان و دختران دارد.
مسوول مرکز پژوهشی خانواده و سلامت جنسی نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس نقش موثری در انحراف زنان و دختران دارد.
به گزارش ایونا، دکتر رسول روشن، مسوول مرکز پژوهشی خانواده و سلامت جنسی، در پاسخ به این سوال که چه عواملی در شکل گیری آسیبی به نام زنان و دختران آسیب دیده موثر است، گفت: آسیب های اجتماعی تک بعدی و یا تک عاملی نیستند، در ایجاد این آسیب ها عوامل مختلف زیستی، روانشناسی، اجتماعی و اقتصادی دخیل هستند.
دکتر روشن نوع نگرش افراد نسبت به بدن خود را از جمله عوامل زیستی موثر در شکل گیری رفتارهای بهنجار و ناهنجار دانست و افزود: فردی که به عنوان مثال از چهره خودش خشنود نیست، ممکن است برای جبران کاستی ظاهر دو مسیر پیش بگیرد، برخی راهی برای توانمندی خود در درس و هنر پیدا می کنند و یا بعضی دیگر می خواهند در قالب رفتارهای انحرافی خود را مطرح کنند.
این روانشناس تغییرات هوش (IQ) را از دیگر عوامل موثر زیستی در بروز آسیبی به نام زنان و دختران آسیب دیده ذکر کرد و تصریح کرد: نابهنجاری های رفتاری و روانی و اختلالات شخصیتی مانند داشتن رفتار نمایش برای مطرح کردن خود از جمله عوامل روان شناختی است که باعث به دام افتادن زنان و دختران در دام باندهای فساد و سودجویان می شود.
مسوول مرکز پژوهش خانواده و سلامت جنسی اضطراب نداشتن هویتی مستقل و اعتماد به نفس پایین را در ظهور زنان و دختران آسیب دیده موثر برشمرد و افزود: افرادی که ارزش و احترامی برای خود قایل نیستند، عزت نفس ندارند و تصویری معیوب از خود دارند به راه های انحرافی گرایش می یابند. عده ای از زنان و دختران برای کاهش تشویق و جلب احترام، هر چند این احترام از نظر جامعه کاذب است، در راه انحرافی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه از نقش فقر و مشکلات اقتصادی در بروز انحراف زنان و دختران نمی توان چشم پوشی کرد، گفت: امروزه با توجه به افزایش سطح توقعات و رشد سطح زندگی افراد، رویکردها عوض شده است و فقر دیگر در قالب سیر کردن شکم تعریف نمی شود، هنوز هستند عده ای که به خاطر نیازهای اولیه به انحراف کشیده می شوند، اما برخی افراد در دهک های پایین نیز برای پاسخ گویی به توقعات خود و برخورداری از رفاه بهتر در مسیرهای انحرافی قرار می گیرند.
دکتر روشن کمرنگ شدن برخی از مسایل معنوی به خصوص خویشتن داری را در افزایش آمار آسیب های اجتماعی از جمله زنان و دختران آسیب دیده تاثیرگذار دانست و افزود: آموزش خویشتن داری باید از کودکی صورت گیرد، زیرا عوامل معنوی نقش بسیار بازدارنده ای در کاهش آسیب ها و انحرافات اجتماعی دارند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: نبود امکان برای ارضای مشروع نیاز جنسی باعث گرایش افراد به راه های غیرمشروع می شود، متاسفانه حل درست مسایل جنسی مورد توجه و اولویت مسئولان قرار ندارد، باید بدانیم که پدیده های اجتماعی در قالب گفتمان و انکار کردن حل نمی شود، ما باید بر طبق آداب و رسوم و دین خود راه حل هایی را برای رفع معضلات اجتماعی ارایه دهیم نه اینکه منکر آنها شویم.
مسئول مرکز پژوهشی خانواده و سلامت جنسی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه بی شمار اسلام در مورد زنان و دختران آسیب دیده، یادآور شد: دین مبین اسلام خویشتن داری را در تمام ابعاد مطرح می کند، اما منظورش از خویشتن داری سرکوب انگیزه ها و امیال نیست، اسلام افراط و تفریط را در هر امری ناپسند می داند و پیروانش را به اعتدال دعوت می کند.
وی خاطرنشان کرد: خوردن و آشامیدن انگیزه زیستی است و در آیات قرآن داریم که «بخورید و بیاشامید اما اسراف نکنید»، انگیزه جنسی کمی با انگیزه خوردن و آشامیدن متفاوت است، زیرا خوردن و آشامیدن با حیات ما و انگیزه جنسی با بقای ما در ارتباط است، افسار انگیزه جنسی باید در دست افراد باشد، در غیر این صورت این میل می تواند فرد را به انحراف و آلودگی سوق دهد.
این روانشناس اظهار داشت: اسلام راه درست ارضای میل جنسی را ازدواج و حتی ازدواج موقت مطرح کرده و ازدواج را مورد تاکید فراوانی قرار داده است.
دکتر روشن با اشاره به تاکید اسلام به عزت نفس و کرامت انسانی، عنوان کرد: افراد باید قدر و منزلت خود را بدانند و جامعه نیز باید برای آنها ارزش قائل باشد، زیرا در صورتی که فرد کوچک شمرده شود به سمت انحرافات گرایش می یابد، در روایات آمده است که انسانی که خود را بی ارزش بداند، تن به هر کاری می دهد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه ارتباط با امور خیر و معنویات از جمله رفتن به مسجد به انسان احساس ارزشمند بودن می دهد، گفت: هر چقدر افراد بیشتر خود را عزیز، ارزشمند و محترم بدانند در برابر ناهنجاری های اجتماعی بیشتر خود را کنترل می کنند و از خود مقاومت نشان می دهند.