تبلیغات
اعتیاد - اعتیاد وجامعه
پنجشنبه 3 بهمن 1387

اعتیاد وجامعه

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،

اعتیاد چهارمین معضل كشور است
اعتیاد بعد از بیكاری، فقر و مسائل فرهنگی چهارمین معضل كشور است و بر اساس نظرسنجی از مردم اولین و مهمترین آسیب اجتماعی كشور محسوب می‌شود.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: اعتیاد بعد از بیكاری، فقر و مسائل فرهنگی چهارمین معضل كشور است و بر اساس نظرسنجی از مردم اولین و مهمترین آسیب اجتماعی كشور محسوب می‌شود.
محمد نفریه افزود: سازمان بهزیستی كشور برای كنترل اعتیاد علاوه بر برنامه‌های درمانی از ۱۵ سال پیش برای پیشگیری از اعتیاد نیز فعالیت می‌كند و امسال بعد حدود ۲ سال كه پیشگیری از اعتیاد مغفول مانده بود و اعتبار كافی نداشت، بر اساس استراتژی ستاد مبارزه با مواد مخدر كه امسال را سال پیشگیری از اعتیاد نامیده است، دوباره برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه گسترش یافته است.
وی ادامه داد: سال ۸۵ حدود ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های مختلف پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند، این برنامه سال ۸۶ به علت كاهش بودجه محدود شد و در این سال ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر تحت پوشش این برنامه‌ها قرار گرفتند اما امسال با استفاده از بودجه یك میلیارد تومانی كه ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار بهزیستی قرار داده است و ۳۶۰ هزار تومان اعتبار بهزیستی حدود ۴میلیون نفر در كشور تحت پوشش برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد قرار می‌گیرند.
وی گفت: در این برنامه حدود یك میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تحت پوشش آموزش مهارت‌های زندگی قرار می‌گیرند، علاوه بر آن گروه‌های مردمی در محلات و مناطق كوچك با رویكرد كنترل آسیب‌های اجتماعی به خصوص اعتیاد فعال می‌شوند.
نفریه افزود: گر چه ممكن است پدیده اعتیاد در محلات مختلف مشابه هم باشد اما علل بروز آن متفاوت است، در یك محله ممكن است نبود امكانات لازم برای پر كردن اوقات فراغت جوانان عامل اصلی باشد، در جای دیگر بیكاری و در جای دیگر ممكن است وجود یك قاچاقچی مواد مخدر عامل گسترش اعتیاد باشد.
معاون سازمان بهزیستی ادامه داد:‌ كنترل اعتیاد در محلات در واقع از طریق خود مردم انجام می‌شود، سازمان بهزستی فقط تسهیل‌گر است و آموزش‌های لازم را برای پروژه نویسی و اجرای پروژه‌ها به گروه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد، در زمان حاضر حدود ۱۸۰۰ CBO یا سازمان مردم نهاد فعال در زمینه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در كشور داریم.
وی گفت: یكی از برنامه‌های مهم برای كنترل اعتیاد در كشور آموزش مهارت‌های زندگی به مردم و جوانان است، این آموزش‌ها یكسری برنامه های استاندارد و بین‌المللی است كه ۲۵ آیتم دارد و ما ۱۰ آیتم آن را بومی و ایرانی كرده‌ایم كه آموزش می‌دهیم، تجربه نشان داده است كه این آموزش‌ها اثربخشی قابل قبولی در جامعه دارند و گسترش این برنامه یك حركت جدی و موثر برای پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در كشور است.
نفریه در پاسخ به این پرسش خبرنگار اجتماعی فارس كه عده‌ای معتقدند برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد قابل ارزیابی نیستند و عده‌ای معتقدند این كارها پول هدر دادن است، گفت: این طور نیست، همه برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد كه بهزیستی اجرا می‌كند قابل ارزیابی است و ارزیابی می‌شود، راه حل آن این است كه میزان ‌آگاهی افراد تحت آموزش را قبل و بعد از اجرای برنامه آموزشی بسنجیم و تأثیر آن را از خود فرد و اطرافیان او مانند والدین و معلم فرد آموزش دیده بپرسیم و از این طریق تاثیر آموزش و اثربخشی آن مشخص می‌شود.