تبلیغات
اعتیاد - تریاک
پنجشنبه 3 بهمن 1387

تریاک

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آگاهی در مورد انواع مواد مخدر ،

هشدار درباره تولید مواد مخدر خطرناك در افغانستان‌
جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بحران امنیتی مواد مخدر در كشور به‌حدی جدی است كه تهدید این مواد، امروز مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد و تهدید آن از خانواده مقامات تا خردترین اعضای طبقات اجتماعی و فرهنگی كشور را دربرگرفته و باید گفت، خطر مواد مخدر برای خانه همه ماست و هیچ خط‌كشی بین فقیر و پولدار و تحصیلكرده و بی‌سواد و مسوول و غیرمسوول هم ندارد.
: جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بحران امنیتی مواد مخدر در كشور به‌حدی جدی است كه تهدید این مواد، امروز مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد و تهدید آن از خانواده مقامات تا خردترین اعضای طبقات اجتماعی و فرهنگی كشور را دربرگرفته و باید گفت، خطر مواد مخدر برای خانه همه ماست و هیچ خط‌كشی بین فقیر و پولدار و تحصیلكرده و بی‌سواد و مسوول و غیرمسوول هم ندارد.
به گزارش ایسنا، طه طاهری در اولین همایش تشكل‌های غیردولتی فعال در حوزه اعتیاد با عنوان «سالم‌سازی فضای خانه تا مدرسه» با تاكید بر این‌كه مواد مخدر و جرایم دیگر در كشور طبقه خاص ندارد و قیطریه و شریعتی و شوش نمی‌شناسد، گفت: روزی مصرف مواد مخدر در كشور فقط تریاك و هروئین بود، اما امروز با ماده‌ای به نام كراك با ۱۷ برابر درجه خلوص بیشتر از هروئین در بازار روبه‌رو هستیم.
وی با بیان این‌كه امروز مدرن‌ترین لابراتوارها و تجهیزات تولید مواد مخدر خطرناك از سوی آمریكایی‌ها در افغانستان راه‌اندازی شده است، افزود: آمریكایی‌ها محموله‌های اسید پیش‌ساز تولید مواد مخدر و تبدیل تریاك به مرفین و سپس هروئین را با هواپیما به افغانستان وارد می‌كنند و از این روست كه امروز در كشور، از مواد مخدر كم‌خطر به مواد مخدر پرخطر و ویرانگر رسیده‌ایم كه هیچ محدوده اجتماعی ندارد.
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این‌كه در جهت مبارزه با مواد مخدر، راهكارهای مشخصی از سوی مسوولان نظام ابلاغ شده است، افزود: مبارزه با این معضل در ستاد مبارزه با مواد مخدر با ۱۲ عضو كه ۱۰عضو آن نمایندگان وزارتخانه‌ها هستند دنبال می‌شود كه در كنار این ستاد، بخش مقابله‌ای نیز از سوی پلیس و قوه قضاییه با تدابیر خاص پیگیر است، البته در آن بخش نیز بحث‌های زیادی در جریان است؛ از جمله این‌كه اساسا به زندان انداختن معتادان با توجه به این‌كه آسیب آنها در زندان افزایش می‌یابد، درست است یا غلط.
طاهری همچنین با اذعان به این‌كه امروز سرنگ مشترك در هیچ زندانی نیست و علاوه بر این توزیع سرنگ و لوازم استریل با دستگاه‌های خودپرداز به دلیل پیشگیری از وقوع یك آسیب جدی‌تر به نام‌ ایدز دنبال می‌شود، تاكید كرد: امروز مجبور به توزیع داروهایی همچون شربت تریاك و متادون بین معتادان هستیم، چرا كه اگر نسبت به توزیع این داروها اقدام نكنیم، قطعا معتادان به سمت مصرف مواد پرخطرتر می‌روند.
وی در عین حال ۳۰ درصد مساله درمان اعتیاد را بالینی و ۷۰ درصد آن را مربوط به خواست معتاد دانست و تصریح كرد: فرد باید از مدرسه، كار اجتماعی، نه گفتن و مهارت را یاد بگیرد؛ چرا كه اگر فاقد این مهارت‌ها باشد و یكبار به دخانیات و مواد مخدر پك بزند، تا آخر خط خواهد رفت.
طاهری به سرگذشت سربازی كه چهارشنبه گذشته به دیدارش رفته بود نیز اشاره كرد و گفت: این سرباز متعلق به خانواده‌ای از محله نیاوران بود كه گفت ۵ سال معتاد است. در عین حال هیچ یك از اعضای خانواده وی از اعتیادش مطلع نبودند و می‌گفت مادرش فقط می‌گوید تو چرا اینقدر ضعیف شده‌ای و هیچ كس از خانواده‌اش نمی‌دانست این فرد كه قرار بود مهندس شود، دانشگاه را به دلیل مواد مخدر ترك كرده است.
وی افزود: در عین حال این فرد گفت، روزی ۳۰۰۰ تومان مصرف مواد مخدر دارد و این هزینه را نیز از چرخه توزیع تامین می‌كند.
● سال آینده‌ شاهكار تولید مواد مخدر در افغانستان‌
وی همچنین با اذعان به این‌كه شعارهای سازمان‌های بین‌المللی درباره ایران هیچ‌كدام به دنبال حل مساله ایران نبوده و نیستند، افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان به ۸۲۰۰ تن را در حالی فاجعه‌بار خواند كه امسال در این كشور خشكسالی بوده و در ادامه تاكید كرد قطعا سال بعد تولید مواد مخدر در این كشور تبدیل به یك شاهكار خواهد شد.
● قانون جامع مواد مخدر تا پایان سال ابلاغ می‌شود
جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب درباره تصمیم‌گیری هرچه سریع‌تر در ارتباط با قانون جامع مبارزه با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره كرد و با اعلام این‌كه این قانون تا پایان سال ابلاغ خواهد شد، خاطرنشان كرد: این قانون تا حدی جامع است كه از وظایف آموزش و پرورش تا شرایط معتاد پس از موت در آن در نظر گرفته شده و ۴ محور محلات، كارگری، خانواده و آموزش و پرورش را شامل می‌شود.
وی به بودجه ویژه دولت در سال جاری برای ستاد مبارزه با مواد مخدر به منظور ساماندهی كار مبارزه از طریق كنترل برنامه‌های آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، سازمان‌های مردم نهاد و قوه‌قضاییه نیز اشاره كرد و با اعلام این‌كه طبق آمار رسمی شمار معتادان حرفه‌ای كشور یك میلیون و ۱۶۰هزار و با اندكی تغییر با احتساب تفننی‌ها ۲ میلیون نفر به دست آمده است، گفت: مواردی كه درباره آمار ۳ تا ۴ میلیونی معتادان عنوان می‌شود، احساسی است و البته اساسا به نفع ما نیست كه شمار معتادان را بالا یا پایین ذكر كنیم، بلكه آمار ۲ میلیون نفری به‌دست آمده یك آمار رسمی است كه اعلام می‌شود.