تبلیغات
اعتیاد - كاهش قیمت شگرد تازه مافیای مواد مخدر

كاهش قیمت شگرد تازه مافیای مواد مخدر

   
گروه جامعه -روزنامه جام جم، مریم یوشی‌زاده: گوش كنید! صدای پا را نمی‌شنوید؟ افزایش 547 درصدی كشفیات شیشه در تهران، از جنبه تلاش نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مخدر قابل اعتناست، اما از پس سطرهای این خبر صدای پای فاجعه‌ای به گوش می‌رسد كه نزدیك می‌شود و هشدار می‌دهد افزایش كشفیات این مخدر به معنای سیر صعودی در تولید و توزیع آن است.


كشفیات شیشه به گفته سرهنگ كشفی، معاون مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی تهران، تا آبان امسال در تهران حدود 86 كیلوگرم بوده است و در پی آن بیش از 3500 نفر دستگیر شده‌اند كه نسبت به تعداد دستگیرشدگان در سال گذشته 35 درصد رشد داشته است، حال اگر این آمار و ارقام از كشفیات را با تعداد جنایت‌های ناشی از مصرف شیشه در یك سال گذشته مقایسه كنیم شاید وجوه تازه‌ای از فاجعه‌ای كه در راه است روشن شود.

شگرد كهنه جواب داد؟

بررسی سیاست‌های مافیای مواد مخدر در طول سال‌های پیشین و نگاهی به نوسانات قیمت انواع مخدرها در كشورمان، گویای آن است كه افزایش هر مخدری معمولا پس از اجرای شگرد كهنه كاهش قیمت برای افزایش مشتری، از سوی عرضه‌كنندگان مواد اجرا می‌شود و به نظر می‌رسد همین معادله درباره شیشه نیز صدق می‌كند. به طوری كه قیمت شیشه در ماه‌های اخیر كاهشی چشمگیر داشته كه حاصل رقابت تولیدكنندگان آمفتامین‌هایی مانند شیشه با قاچاقچیان تریاك و مشتقات آن، برای قبضه بازار مصرف در ایران است.

عباس دیلمی‌زاده، مدیرعامل انجمن خیریه تولدی دوباره، در توضیح شگرد قاچاقچیان مواد مخدر برای قرق كردن بازار مصرف می‌گوید: اواخر سال 86 قیمت هر سوت شیشه از 4000 تا 10‌هزار تومان صعود كرد، اما هم‌اكنون با كاهشی قابل توجه به 7000 تومان رسیده است كه همین روند نوسان قیمت را می‌توان درباره كراك و هروئین نیز در گذشته مشاهده كرد.

به گفته این تحلیلگر آماری حدود 6 سال پیش كه قاچاقچیان، شیشه را برای نخستین بار به بازار مصرف ایران عرضه كردند، قیمتی بسیار بالا داشت و مختص اقشار مرفهی بود كه برای فرار از انگ اعتیاد، شیشه مصرف می‌كردند چون تولیدكنندگان آن شایع كرده بودند كه به دلیل آمفتامینی بودن تركیب شیشه امكان اعتیاد به آن وجود ندارد.

دیلمی‌زاده می‌افزاید: شواهد نشان می‌دهد افت قیمت 30 درصدی كنونی شیشه برای گسترش طیف مصرف‌كنندگان آن از اقشار مرفه به اقشار با درآمد متوسط و پایین است.

شیشه روی موج شایعه

از دیدگاه فرزین رحیم نظری، مشاور دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر از دیگر دلایل گسترش طیف مصرف‌كنندگان شیشه، ایجاد شایعات غیرواقعی درباره آن است.

به اعتقاد او، ترویج شایعات غیرواقعی درباره انواع جدید مواد مخدر و تغییر نام آنها یكی از شگردهای توزیع‌كنندگان كلان مواد مخدر برای جذب مشتری است كه بهترین مثالش نگاهی به چگونگی شیوع كراك در ایران است. این مخدر ابتدا به عنوان برگ كوكائین در اختیار معتادان قرار گرفت سپس چیستی واقعی آن به عنوان هروئین با خلوص بالا آشكار شد.

شیشه نیز ابتدا با نام‌هایی چون آیس، مت، یخ و كریستال وارد بازار شد و توزیع‌كنندگانش اطلاعاتی نادرست را درباره‌اش شایع كردند كه از آن جمله می‌توان به دروغ بزرگ عدم اعتیاد به آن حتی پس از چند بار مصرف، افزایش میل جنسی یا بی‌خطر بودنش در كاهش وزن سریع در بدنسازی اشاره كرد.

سلطان را بشناسید

دكتر رابرت فرنام، روان‌پزشك و متخصص در ترك اعتیاد با معرفی شیشه به عنوان یكی از انواع آمفتامین‌های محرك اعصاب، می‌گوید: شیشه مخدری است كه هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمی فرد را وابسته می‌كند، اما اعتیاد روانی آن قوی‌تر است.

او در خصوص خاصیت انرژی‌زایی غیرطبیعی شیشه هشدار می‌دهد: انرژی‌زایی شیشه، كاذب و بسیار خطرناك است. فرد پس از مصرف تا حدود 72 ساعت بشدت بی‌خواب می‌شود و نیاز بدن به انرژی به حدی افزایش می‌یابد كه ممكن است بافت‌های حیاتی آسیب ببینند.

توهم بویژه توهم پرواز كه اغلب منجر به سقوط مصرف‌كنندگان از بلندی می‌شود، بی‌ثباتی در رفتار، افزایش فشارخون، قفل شدن فك‌ها، رفتارهای پرخاشگرانه و كاهش قدرت تصمیم‌گیری نیز همگی از جمله عوارض مصرف شیشه هستند، اما آن وجه از مضرات شیشه كه اطرافیان فرد معتاد به آن را تهدید می‌كند، جنون سوءظن است و این همان ویژگی شیشه است كه آن را به سلطان صفحه حوادث بدل كرده و قتل فرزند، همسر یا حتی غریبه‌ها به دست معتاد را رقم می‌زند.

این متخصص، باور غلط افزایش میل جنسی به واسطه مصرف شیشه را نیز رد می‌كند: میل جنسی با شیشه به هیچ وجه افزایش نمی‌یابد، ولی فرد در قضاوت دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل امكان دارد به رفتارهای جنسی پرخطر دست بزند.

فرنام درباره بیماری‌های روانی به وجود آمده در معتادان به شیشه می‌گوید: عدم تعادل رفتاری در اولین مصرف شیشه، ممكن است از 12 تا 48 ساعت باقی بماند و فرد در این مدت به كارهایی دست بزند كه هرگز در حالت طبیعی مرتكب آنها نمی‌شده است، اما وقتی مصرف به مدت طولانی انجام شود علائم بیماری‌های روانی مانند توهم، پرخاشگری و سوءظن در فرد ظاهر خواهد شد كه ممكن است به جنایت منجر شود.

این درد دارو ندارد

هیچ دارویی برای درمان معتادان به شیشه وجود ندارد و متادون و شربت تریاك یا داروهای روان‌پزشكی كه برای درمان انواع دیگر معتادان استفاده می‌شوند، بر معتادان به شیشه بی‌اثر هستند.

هنوز الگوی درمانی واحدی برای درمان این گروه از معتادان از سوی مراجع درمانی تعیین نشده است و به گفته فرنام، روش‌های درمان در مراكز گوناگون شبیه شیوه آزمون و خطا شده است.

راه‌های قابل اعتمادتری كه امروزه برای درمان معتادان به كار می‌روند معمولا بر درمان‌های روان‌شناختی و پیشگیری از عود مصرف متمركز هستند، با این حال به اعتقاد این روان‌پزشك هنوز شیوه درمانی یاد شده برای گروهی از پزشكان متخصص در ترك اعتیاد ناشناخته است.

این پژوهشگر در حوزه ترك اعتیاد با ابراز نگرانی از افزایش تعداد مصرف‌كنندگان  كه بسیاری از آنها زیر 20 سال دارند  پیش‌بینی می‌كند: مصرف شیشه در چند سال آینده افزایشی تصاعدی خواهد داشت و با توجه به این روند، كارشناسان حوزه ترك اعتیاد باید هرچه سریع‌تر خود را برای استفاده از روشی تخصصی و واحد در ترك معتادان به این مخدر تجهیز كنند.