تبلیغات
اعتیاد - قاچاق مرگ به ان سوی میله های زندان
دوشنبه 7 بهمن 1387

قاچاق مرگ به ان سوی میله های زندان

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :تجربیات یك معتاد ،روانشناسی اعتیاد ،

  «اگر یك بار بتوانی موادمخدر را از بازرسی ردكنی و به داخل زندان ببری تا چند ماه نانت توی روغن است. آنجا مشتریانی هستند كه حاضرند ۱۰ تا ۱۵ برابر قیمت واقعی هروئین را به آدم بدهند. همین باعث شده مجازات سنگین انتقال موادمخدر به داخل زندان را بپذیریم.»
    حسام تاكنون
۲۹ بار به اتهام انتقال موادمخدر به داخل زندان دستگیر و محاكمه شده است. سابقه او در انتقال موادمخدر به زندان باعث شده به یك حامل حرفه ای تبدیل شود. آخرین بار پس از محاكمه در دادگاه انقلاب كرج به اعدام محكوم شد و اكنون شمارش معكوس برای مرگ او آغاز شده است.
    حسام یكی از ده ها زندانی است كه به اتهام انتقال موادمخدر به داخل زندان به مجازات های سنگین محكوم شده است. این دسته از قاچاقچیان پس از چند بار ورود و خروج به زندان با نقاط كور آشنا شده و اقدام به انتقال موادمخدر به داخل می كنند. اكثر آنها در جریان ملاقات با خانواده های خود و یا هنگام انتقال به دادگاه مواد را دریافت كرده و به داخل زندان منتقل می كنند. البته در این میان زنانی نیز هستند كه قربانی توطئه های همسران خود شده و هنگام انتقال موادمخدر به زندان شناسایی و به اعدام یا حبس های طولانی مدت محكوم می شوند.
    ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی كه در منطقه داراست، از یك سو در همسایگی خود بزرگترین تولیدكننده تریاك و هروئین را دارد و از سوی دیگر گذرگاه اصلی عبور محموله های موادمخدر به اروپا است.
    براساس آمارها براین اساس حدود
۴۸ درصد زندانیان را افرادی تشكیل می دهند كه یا اعتیاد دارند و یا به جرم خرید وفروش موادمخدر دستگیر شده اند. گزارش های كشفیات موادمخدر در زندان ها نیز تا اندازه ای نشانگر مصرف آن در داخل زندان ها است. در حالی كه هنوز پژوهشی درزندان های ایران كه میزان مصرف موادمخدر را برآورد كند، انجام نشده است، گزارش ها نشان می دهد میانگین میزان كشفیات موادمخدر كه عمدتاً در بدو ورود به زندان كشف شده در یك بررسی یك ماهه به شرح زیر است: تریاك ۳۹۰ گرم، هروئین ۱۸۰۶ گرم و حشیش ۵۷۰ گرم.
    همچنین تحقیقی كه ازسوی ستاد مبارزه با موادمخدر بر روی
۱۱۹۳ زندانی درباره نحوه مصرف موادمخدر در زندان صورت گرفته است نشان می دهد، 5/44 درصد روش كشیدن، 3/22 درصد روش خوردن، ۶/۵ درصد تزریق و ۳/۲ درصد روش تودماغی را ترجیح می دهند.
    از سوی دیگر
9/29 درصد معتقدند كه بهترین زمان و محل مناسب رد و بدل كردن موادمخدر، شب و داخل بندهاست، 4/14درصد هنگام اعزام به دادگاه را مناسب می دانند و 5/30 درصد نیز در این مورد اطلاعی ندارند.
    به گفته زندانیان اكثر آنها شب ها را به دلیل رفت و آمد كم ماموران، خلوت بودن و كاهش احتمال لو رفتن را برای مصرف موادمخدر انتخاب می كنند.
    در حالی در چند ماه اخیر شاهد افزایش تشكیل پرونده های كشف موادمخدر در زندان ها هستیم كه موسی آصف الحسینی رئیس دادگاه های انقلاب كرج معتقد است، افزایش تشكیل پرونده ها به دلیل افزایش ورود موادمخدر به داخل زندان نیست در چند سال اخیر سازمان زندان ها اقدامات مؤثری را برای كشف ورود موادمخدر به زندان انجام داده است كه افزایش پرونده ها به دلیل افزایش كشفیات است.
    وی می گوید: راه های بسیاری برای ورود موادمخدر به داخل زندان وجود دارد كه علت آن ورود و خروج زیاد زندانیان به فضای خارج از زندان و سوء استفاده آنها از امتیازاتی است كه برای رعایت حال آنها و خانواده هایشان در نظر گرفته شده است.
    یكی از راه هایی كه برخی زندانیان به موادمخدر دسترسی پیدا می كنند انتقال آن از سوی خانواده ها به خصوص همسرانشان است.
    از چندی قبل برای رفع مشكلات زندانیان، برای آنها و همسرانشان ملاقات هایی در نظر گرفته شده است كه این ملاقات ها یكی از راه های ورود موادمخدر به زندان است.
    این زنان آگاه یا بی اطلاع در اثر وسوسه های شوهران خود موادمخدر را كه عمدتاً هروئین است از فروشندگان گرفته و اقدام به انتقال موادمخدر به داخل زندان می كنند.
    این زنان كه نخستین حلقه این انتقال هستند در جریان ملاقات، موادمخدر را به همسران خود تحویل می دهند. زندانیان با گرفتن موادمخدر به عنوان دومین حلقه، موادمخدر را بلعیده و به داخل بندهای زندان منتقل می كنند.
    یكی دیگر از راه های انتقال موادمخدر، از سوی معتادان سابقه دار است. این افراد پس از آموزش مسیرهای زندان، با انبار كردن موادمخدر در شكم و حمل مقدار كمی موادمخدر در جیبشان خود را در معرض دید ماموران مبارزه با موادمخدر قرار می دهند.
    آنها می دانند پس از انتقال به زندان و گذراندن حبس های كوتاه مدت آزاد خواهند شد. معتادان پس از ورود به زندان و گذشتن از حلقه های امنیتی موادمخدر را از بدن خود خارج كرده و به عوامل توزیع می دهند.
    به گفته رئیس دادگاه انقلاب كرج، حاملان موادمخدر به زندان بیشتر هروئین و كراك را به داخل زندان منتقل می كنند. این نوع از موادمخدر حجم كم و سود بیشتری دارد. مصرف آنها هم برای زندانیان آسانتر است.
    وی عنوان می كند: بیشترین كشفیات موادمخدر مربوط به زندان قزل حصار است زیرا اكثر زندانیان آن به دلیل جرایم موادمخدر زندانی هستند.
    در حالی شاهد انتقال و مصرف موادمخدر به داخل زندان هستیم كه قانونگذار برای حاملان موادمخدر اشد مجازات را در نظر گرفته است. براساس ماده
۱۲ قانون مبارزه با مواد مخدر، واردكردن آن به داخل بازداشتگاه ها اشد مجازات را دارد و اگر كارمندان دولت یا كاركنان زندان دخالت داشته باشند علاوه بر مجازات به انفصال دائمی از خدمات دولتی نیز محكوم می شوند.
    همچنین بند
۶ ماده ۴ این قانون مجازات حمل پنج كیلوگرم تریاك و ۳۰ گرم هروئین را اعدام و مصادره اموال متهم در نظر گرفته است.
    كارشناسان اعتقاد دارند، جداكردن قاچاقچیان خرده پا از قاچاقچیان حرفه ای به طوری كه با یكدیگر ارتباط نداشته باشند و نیز برخوردهای شدید با این مجرمان می تواند در كاهش ورود موادمخدر به زندان مؤثر باشد.
    محمود سالاركیا معاون دادستان تهران در امور زندان ها در این رابطه می گوید: در حال حاضر با توجه به پیشرفت تكنولوژی باید زندان ها نیز به تجهیزات مدرن و پیشرفته مجهز شوند. دیگر نمی توان با استفاده از روش های سنتی به مقابله با این مجرمان پرداخت. پیش از این وقتی زندانیان از مرخصی می آمدند به آنها پرمنگنات داده می شد و
۴۸ ساعت در قرنطینه بودند تا در صورت بلع موادمخدر آن را دفع كنند.
    باید در این زمینه پیشگیری كرد و از دستگاه های ایكس ری برای كشف موادمخدر استفاده شود.
    همچنین باید مجرمان دسته بندی شده و محل های نگهداری آنها متفاوت باشد. نباید معتادان را در كنار قاچاقچیان در یك بند نگهداری كرد تا راحت با روش های انتقال موادمخدر آشنا شوند.
    از سوی دیگر كارشناسان اعتقاد دارند، مشاوره و آموزش راه های كاهش تقاضا و كاهش سوء مصرف موادمخدر، كاهش آسیب درمان روانی و عصبی، درمان نگهدارنده معتادان و مصرف كنندگان و كاهش خطر بالای تزریق مشترك و هپاتیت و ایدز باید در اولویت برنامه های بهداشتی، درمانی، امنیتی، آموزشی و پژوهشی قرار گیرد تا بتوان ورود موادمخدر به داخل زندان را مهار كرد