تبلیغات
اعتیاد - دوز بالای مصرف متادون منجر به مسمومیت وحتی مرگ می شود

مسئول آزمایشگاه ارزیابی شناختی گفت:کاربرد دوزهای کمتر از مقدار مورد نیاز موجب حفظ ولع مصرف و علائم محرومیت و ادامه مصرف غیر قانونی مواد می گردد و دوزهای بالاتر نیز علاوه بر ایجاد عوارض مانند اختلات شناختی و اختلالات خواب می توانند منجر به مسمومیت و حتی مرگ گردد.

حامد اختیاری مسئول آزمایشگاه ارزیابی شناختی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی برناگفت: ارزیابی متادون یک ماده صناعی است که با اتصال طولانی مدت به گیرنده های اپیوئیدی نوع مو می توانید به عنوان یک داروی نگهدارنده در درمان وابستگی به مواد افیونی مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد دوزهای کمتر از مقدار مورد نیاز موجب حفظ ولع مصرف و علائم محرومیت و ادامه مصرف غیر قانونی مواد می گردد و دوزهای بالاتر نیز علاوه بر ایجاد عوارض مانند اختلات شناختی و اختلالات خواب می توانند منجر به مسمومیت و حتی مرگ گردد.
اختیاری اذعان داشت: نظریات مختلفی در مورد دوز مورد نیاز متادون در بازده 60 تا 120 میلی گرم و حتی کمتر یا بیشتر ارائه گردیده است. پروتکل های کشور های مختلف سرعت های متفاوتی را برای رسیدن به این سطح دارویی مورد نیاز ارائه نموده اند اما نکته بسیار مهمی در اینجا وجود دارد: میزان دوز نگهدارنده متادون، دوز تحمل پذیر اولیه و همچنین شیب تحمل پذیری برای افزایش دوز رسیدن به مقادیر نگهدارنده کاملا تحت تاثیر عوامل شخصی و فردی قرار می گیرد.
وی در خاتمه گفت: پژوهش های چند سال اخیر مراجع بین الملی و مولف مقاله نشان می دهد. خلوص ماده مصرف اثرات مثبت ومنفی طول دوره سوء مصرف دفعات ترک طول دوره های درمانی قبلی میزان ولع مصرف، سابقه دردهای مزمن، سابقه مشکلات روحی وروانپزشک سابقه مصرف آرامبخش ها و ... می تواند از عوامل مهم پیشگیری در مورد دوز نگه دارنده متادون باشد.

«اظهارات فوق بیانگر دیدگاههای منبع خبری بوده و لزوما" دیدگاه رسمی و پذیرفته شده مركز ملی مطالعات اعتیاد نمی باشد»