تبلیغات
اعتیاد - همه دودها به یک اندازه برای قلب مضرند
یکشنبه 18 اسفند 1387

همه دودها به یک اندازه برای قلب مضرند

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :خبر ،آگاهی در مورد انواع مواد مخدر ،

استعمال دخانیات چه به صورت سیگار، قلیان و پیپ برای سلامت قلب بسیار مضر است. دكتر "مهرداد صالحی" فوق تخصص جراحی قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت تصور اینكه قلیان یا پیپ آثار مضر كمتری در مقایسه با سیگار دارند تصوری كاملا اشتباه است و حتی برخی معتقدند در مواردی اثرات قلیان یا پیپ از سیگار بیشتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه همچنین مصرف مواد مخدر و اعتیادآور برای قلب زیان آور است افزود یكی از آثار منفی این مواد تاثیر آنها در دیر تشخیص دادن مشكلات قلبی است. وی گفت یكی از علایم مهم در بیماری های قلبی احساس درد است كه اغلب موارد فرد با احساس آن درد برای درمان به پزشك مراجعه می كند ولی استفاده كنندگان از مواد مخدر چون این درد را احساس نمی كنند همین عامل باعث دیر تشخیص دادن بیماری در آنها می شود.

دكتر صالحی تصریح كرد علاوه بر استعمال دخانیات، زندگی ماشینی، تغذیه نامناسب، چاقی، بی تحركی، استرس های زیاد در زندگی و محل كار و همچنین آلودگی هوا از دیگر عوامل ایجاد بیماری های قلبی است كه در سال های اخیر افزایش یافته است.

این متخصص قلب با اشاره به اینكه ورزش مداوم یكی از عوامل موثر در افزایش سلامت قلب است افزود ورزش هایی همچون پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری از جمله ورزش های مناسب در افزایش سلامت قلب هستند.

دكتر صالحی اضافه كرد: ورزش های سنگینی همچون كوهنوردی و وزنه بردای و سایر ورزش هایی كه فشار زیادی بر بدن وارد می آورد به هیج وجه برای سلامت قلب توصیه نمی شوند.

دكتر صالحی با اشاره به اینكه بیماری های قلبی شایعترین علت مرگ و میر در دنیا و همچنین شایعترین علت مرگ ومیر در ایران است افزود: علاوه بر این موضوع، مهمتر این است كه سن ابتلا به بیماری های قلبی در ایران كاهش یافته است.

دكتر صالحی كه فوق تخصص جراحی قلب است در گفت و گو با ایرنا افزود در كشور ما ابتلا به بیماری های قلبی و نیاز به جراحی قلب در سنین زیر ‪ 50 سال افزایش یافته است كه این آمار در مقایسه با كشورهای صنعتی كه سن ابتلا در سنین بالای ‪ 50 سال است متفاوت است.

دهم خرداد ماه به عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری شده است