تبلیغات
اعتیاد - قلیانی ها در معرض بیماری مزمن

استفاده از قلیان ضمن کاهش حجم تنفسی در افراد، خطر ابتلا به نوعی بیماری خطرناک ریوی به نام بیماری مزمن انسداد ریه Copd را در افراد افزایش می دهد.

دکترامین احتشامی افشار رییس مرکز تحقیقات ریه دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران ، گفت: گسترش مصرف قلیان و اشتیاق افراد جوان به استعمال آن یکی از مشکلات چند سال اخیر است که متاسفانه این افراد بدون توجه به سلامت خود، در محل هایی همچون سالن غذاخوری، پارک ها و فضاهای باز، اقدام به استعمال آن می کنند.

وی با اشاره به این که این تفکر که حالت سمی دود قلیان پس از عبور از درون آب از بین می رود، تفکر غلطی است، افزود: مطالعات نشان داده است، دود قلیان به دلیل نوع توتون و تنباکو دارای فلزات سنگینی همچون کروم و آرسنیک است که بیشتر از دود سیگار سمی تر بوده و اثرات سوئی بر سلامت فرد به جا می گذارد.

دکتر احتشامی افشار استفاده ی نابجا از اسانس ها و عسل را در ترکیب توتون و قلیان بسیار خطرناک دانسته و تصریح کرد: هنگامی که این مواد به همراه توتون حرارت داده شده و تنفس می شوند، صدمات شدیدی را به ریه وارد می سازند.

رییس مرکز تحقیقات ریه دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان خاطرنشان کرد: بیماری مزمن ریوی یا Copd یکی از خطرناک ترین بیماری های ریوی است که مطالعات نشان داده، شیوع آن در افرادی که قلیان مصرف می کنند بسیار بالاست.