تبلیغات
اعتیاد - بله قلیان هم قربانی میگیرد
یکشنبه 18 اسفند 1387

بله قلیان هم قربانی میگیرد

   نوشته شده توسط: قاسم تورنگ    نوع مطلب :آنچه خانواده‌ها باید بدانند! ،خبر ،

پیش بینی می شود تا سال 2020 شمار قربانیان مصرف دخانیات دو برابر شده و به 10 میلیون نفر برسد. به گزارش روز دوشنبه گروه حوادث ایسکانیوز: یک کارشناس بحرینی اعلام کرد: اگر مصرف مواد مخدر به همین صورت میان مردم دنیا ادامه یابد شمار قربانیان این عادت تا سال 2020 دو برابر می شود و به 10 میلیون نفر می رسد.
هر ساله عادت به مصرف دخانیات نزدیک به 5 میلیون نفر قربانی می گیرد. در منطقه خاور میانه سیگار نه تنها باعث بروز مشکلات زیادی شده بلکه یکی از عوامل افزایش مصرف قلیان به شمار می رود. این نوع اعتیاد به یک معضل بزرگ در آسیا تبدیل شده است.طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت هر 8 ثانیه یک نفر بر اثر بیماری های مربوط به مصرف دخانیات می میرد.

مرگ ناشی از سرطان، حمله های قلبی، بیماری های ریوی و عارضه های دوران بارداری ناشی از مصرف دخانیات تقریبا دو برابر شده است.به همین دلیل روز جهانی "مصرف دخانیات ممنوع" در کشورهای خاورمیانه بیش تر روی پرهیز از قلیان تاکید شد. گزارش ایسکانیوز می افزاید: از پایان ماه جاری میلادی مبارزه همگانی با مصرف دخانیات و قلیان در کشورهای آسیایی آغاز می شود که هدف آن آگاه سازی مردم از خطر مصرف قلیان، سیگار و ... است.
__________________