تبلیغات
اعتیاد - قیمت روان گردانها برای جذب مشتری بیشتر کاهش یافته است

اخبار

با اشاره به تصور غلط اعتیادآور نبودن روان‌گردان‌ها؛‌
رییس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری هشدار داد:
قیمت روان‌گردان‌ها برای جذب مشتری بیشتر کاهش یافته استرییس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اعلام کرد: به اذعان بسیاری از مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های درمانی، با تصور غلط اعتیادآور نبودن روان‌گردان‌ها و محرک‌ها، قیمت این مواد در کشور برای بازاریابی و جذب مشتری، کاهش محسوس داشته است.

دکتر بهرام یگانه در گفت‌و‌گو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، ضمن بیان این مطلب، نسبت به افزایش گرایش به مصرف مواد روان‌گردان به جای مخدرهای سنتی هشدار داد و گفت: مواد اولیه روان‌گردان‌ها از پوست درخت «ساسافراس» یا از داروهای «سودوافدرین» و «افدرین»، یعنی داروهای محرک خفیفی که در سطح جهان به راحتی در دسترس هستند، تهیه می‌شود.

وی با بیان این که «سودوافدرین» به عنوان ماده اولیه در قرص‌های ضدسرماخوردگی نظیر سرماخوردگی، استامینوفن و آنتی‌هیستامین نیز استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: بخش اعظم قرص‌های ضدسرماخوردگی به عنوان ناخالصی در تولید و ترکیب قرص‌های روان‌گردان و اکستازی استفاده می‌شوند که بر این اساس، عوارض قرص‌های روانگردان به علت داشتن ناخالصی بسیار، بسیار افزایش می‌یابد که در این زمینه نیز باید به جوانان اطلاع‌رسانی شود.

رییس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اظهار کرد: روان‌گردان‌ها در انواع مختلف تولید و توزیع می‌شوند که البته متاسفانه راه‌های ترانزیت آن‌ها نیز به دلیل همین متنوع بودن، بسیار مختلف است که در این زمینه، افزایش اطلاعات و آگاهی ماموران در زمینه انواع این مواد و راه‌های انتقال آن‌ها به کشور توسط قاچاقچیان ضرورت دارد.

وی با اشاره به انواع مواد محرک و توهم‌زا بیان کرد: کوکایین و شیشه از عمده مواد محرک، ال.اس.دی از عمده مواد توهم‌زا و اکستاسی از عمده مواد توهم‌زای محرک محسوب می‌شود.

یگانه کاهش حافظه و تمرکز، اضطراب‌های شدید، بی‌میلی و ناتوانی جنسی در مردان، عوارض تناسلی، اختلال در قاعدگی و عقیمی در زنان، عوارض کلیوی از جمله نارسایی حاد و آمفاکتوس‌های کلیه که مجبور شدن به انجام دیالیز را در پی دارد، انواع عوارض قلبی، عوارض ریوی از قبیل اختلال تنفسی، عوارض نورولوژیک مانند تشنج و سردرد و همچنین عوارض گوارشی مانند درد‌های شدید شکمی و تهوع را از مهم‌ترین عوارض مصرف روان‌گردان‌ها برشمرد.

«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در سایت الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»